حفظ امنیت به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است. یکی از روش‌های افزایش ایمنی در محیط‌های بسته و باز، استفاده از دوربین مداربسته به شمار می‌رود. ازآنجایی‌که انتخاب لنز دوربین مداربسته یکی از نکات افزایش ایمنی است، شناخت مدل‌های مختلف آن در انتخاب بهترین مدل به شما کمک می‌کند. اگر شما نیز برای انتخاب لنز دوربین‌های امنیتی به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی انواع لنز دوربین مداربسته

دوربین‌های مداربسته با دو مدل لنز امکان ثبت وقایع را دارند که این دو لنز به شرح زیر است:

  1. لنز ثابت (تک کانونی)
  2. لنز واریفوکال (شامل لنزهای موتوری)

انواع لنز دوربین مداربسته

  +9 مزایا و معایب دوربین داهوا + راه حل جلوگیری از هک

1. لنز ثابت (تک کانونی)

دوربین‌های مداربسته‌ای که از لنزهای ثابت بهره می‌برند قابلیت تغییر در فاصله کانونی، سطح زوم و زاویه دید را ندارند. در حالت کلی این لنزها به‌صورت تک منظوره و با میدان دید مشخص نصب می‌شوند.

2. لنز واریفوکال (شامل لنزهای موتوری و دستی)

دوربین‌های مداربسته با لنزهای واریفوکال، امکان تنظیم میدان دید و فاصله کانونی را به کاربران می‌دهند. پس با این لنزها امکان زوم برای دیدن و ثبت اطلاعات از فاصله‌های دورتر نیز امکان‌پذیر است. لازم به ذکر است که برخی از لنزهای باکیفیت واریفوکال در حالت زوم نیز تصویری باکیفیت و بدون ایجاد حالت پیکسلی را به کاربر ارائه می‌دهند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این لنزها دو حالت دستی و موتوری دارند. در لنزهای واریفوکال دستی، کاربر برای ایجاد تنظیمات باید مهارت لازم را برای ثبت وقایع موردنظر داشته باشد؛ اما در لنزهای موتوری، لنز بر اساس اطلاعات داده‌شده بر وقایع موردنظر کاربر فوکوس کرده و اطلاعات را به سیستم می‌فرستد. پیشنهاد می شود از انواع دوربین دام داهوا دیدن فرمایید.

لنز نرمال دوربین مداربسته چیست؟

 

نکات مهم در انتخاب لنز دوربین مداربسته

میدان دید، نکته‌ای مهم در انتخاب لنز

میدان دید به‌اندازه صفحه‌ای که می‌توان با استفاده از دوربین دید، گفته می‌شود. تصور کنید که دوربین مداربسته‌ای در گوشه‌ای از یک پارکینگ ماشین نصب‌شده که بخش میانی پارکینگ را نشان می‌دهد و دوربین دیگر تمامی پارکینگ را تحت نظر دارد. دوربین دوم میدان دید کاملی به کاربر ارائه می‌کند؛ پس برای انتخاب، هوشمندانه‌تر به نظر می‌رسد. گاهی از عنوان «زاویه دید» برای مشخص کردن میدان دید نیز استفاده می‌کنند.

فاصله کانونی

میزان توانایی دوربین در ثبت اطلاعات قابل‌رؤیت برای کاربر، به فاصله کانونی آن بستگی دارد. اغلب افراد این سؤال را می‌پرسند که «لنز نرمال دوربین مداربسته چیست؟» اگر بخواهیم به این سؤال ازلحاظ فاصله کانونی پاسخ دهیم باید بگوییم که لنز مناسب و نرمال، لنزی است که میدان دید کافی و واضحی از محیط موردنظر را به کاربر ارائه دهد.

ازآنجایی‌که فاصله کانونی به همان شکاف بین لنز و سنسور تصویر در حالت فوکوس گفته می‌شود، اگر نکات جزئی و ریز مثل شماره پلاک ماشین‌ها برایتان مهم است، بهتر است از لنزهایی با میدان دید خوب مثل دوربین مداربسته داهوا استفاده کنید. بهتر است بدانید که فاصله کانونی کوتاه مثلاً 3.6 میلی‌متر، زاویه دید وسیعی را به کاربر نمایش می‌دهد و فاصله کانونی بلندتر مثلاً 12 میلی‌متر زاویه دید باریک‌تری را ارائه می‌کند.

اندازه تراشه (CCD)

اندازه تراشه تأثیر مستقیم بر میدان دید دارد به همین دلیل دوربین‌های مداربسته از انواع مختلفی تراشه تشکیل می‌شود که شامل 1/4 ″، 1/3 ″، 1/2 ″ و 2/3″ است. لازم به ذکر است که هرچه اندازه تراشه‌ها کوچک‌تر باشد، زاویه دید باریک‌تر می‌شود.

لزوم وجود میکروفون

برخی افراد تنها به‌منظور ثبت وقایع تصویری از محیط، به نصب دوربین مداربسته اقدام می‌کنند و برخی دیگر به دلایل مهم امنیتی این کار را انجام می‌دهند. پس اگر صدای محیطی که دوربین در آن نصب است برای شما اهمیت دارد، از دوربین مداربسته میکروفون دار استفاده کنید. از بهترین مدل‌های دوربین‌ میکروفون دار داهوا دیدن فرمایید.

  معرفی انواع دوربین مدار بسته +5 ویژگی دوربین مداربسته خوب

کدام لنز دوربین مداربسته برای شما مناسب است؟

پاسخ به این سؤال اندکی دشوار است، چراکه انتخاب از بین انواع لنز دوربین مداربسته، کاملاً به محیط شما و هدف شما از استفاده از این وسیله بستگی دارد. در ادامه به رایج‌ترین انواع لنز اشاره می‌کنیم که انتخاب را برای شما راحت‌تر نماییم.

لنز دوربین مداربسته

لنز 2.8 میلی‌متری

این لنزها میدان دید وسیعی به کاربر ارائه می‌کنند و برای نصب در محیط‌های بسته، بسیار کاربردی هستند. با استفاده از یک دوربین با لنز 2.8 میلی‌متری، منطقه وسیعی را می‌توانید تحت نظر داشته باشید. اگر به دید وسیع‌تری نیاز دارید دوربین‌هایی باقابلیت چرخش 180 درجه را انتخاب کنید. نکته‌ای مهم در زمان خرید دوربین‌هایی با تصویر عریض که باید به آن توجه کنید، این است که تصویر برخی از این دوربین‌ها دچار پیچ‌خوردگی می‌شود؛ پس در زمان خرید به آن دقت نمایید. پیشنهاد می شود از انواع دوربین بولت داهوا مبین cctv دیدن فرمایید.

لنز 2.8 میلی‌متری

لنز 4 میلی‌متری

لنز 4 میلی‌متری به نسبت لنز 2.8 میلی‌متری، وضوح تصویر بیشتری را نشان می‌دهد، اما زاویه دید کمتری دارد و تصویری به صورتی به نظر می‌رسد که انگار اشیاء نزدیک‌تر هستند. از لنزهای 4 میلی‌متری اغلب برای محیط‌های باز و برای شناسایی و تشخیص جزئیات استفاده می‌شود. اگر محیط تحت نظارت شما باریک است (مثل راهرو و مابین قفسه‌های سوپر مارکت) انتخاب لنز 4 میلی‌متری به شما پیشنهاد می‌شود.

لنز 6 میلی‌متری

لنزهای 6 میلی‌متری میدان دید باریک‌تری به نسبت لنز 4 میلی‌متری دارد. لنزهای 6 میلی‌متری از وضوح بسیار خوبی بهره‌مند هستند و اغلب برای نظارت بر شیء خاصی نصب می‌شوند. استفاده از این لنزها برای ورودی و خروجی پارکینگ‌ها، استفاده در راهروها و فوکوس بر اشیاء ارزشمند در موزه‌ها پیشنهاد می‌شود. از انواع dvr داهوا دیدن فرمایید.

لنز 6 میلی‌متری

  بهترین دوربین های مداربسته داهوا

جمع ‌بندی

این روزها دوربین‌های مداربسته عضو جدایی‌ناپذیر سیستم امنیتی به‌حساب می‌آیند. این دوربین‌ها مناسب برای تمامی محیط‌های سرپوشیده اعم از منازل، فروشگاه‌ها، مراکز خرید و تمامی محیط‌های آزاد نیازمند محافظت هستند. انتخاب لنز دوربین مداربسته باکیفیت یکی از نکاتی است که برای داشتن تصویری بهتر و باکیفیت قابل‌قبول، باید به آن توجه کرد. در این مقاله به معرفی انواع لنز دوربین مداربسته پرداختیم که با شناخت مدل‌های مختلف آن و نیازسنجی درست برای نصب این محصول، می‌توانید بهترین مدل را انتخاب کنید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره ویژگی های دوربین اسپید دام را بخوانید.